20 Temmuz 2011 Çarşamba

Chanel - Pour Monsieur (1955)

"Harika diyemesem de daha başarılı Chanel' lerden.."
 Pour Monsieur, Chanel' in klasikleşmiş kokularından. Oryantal fujer olan parfüm, 55 çıkışlı olup bugün halen üretilmekte ve belirli bir kesimce beğenilerek kullanılmakta. Orta hafif tip maskülen beyefendi kokusu. 

Chanel Pour Monsieur' un harmanı:

üstte: şakayık, verbana otu, neroli, petit grain, limon
ortada: kişniş, zencefil, fesleğen, kakule
altta: meşe yosunu, kabe samanı, sedir


notalarından oluşuyor. Görüldüğü gibi sade bir harman. Bu gruba göre oldukça standart bir harmana sahip olduğunu görüyoruz. Önce hafif turunçgiller ve canlı otlar, sonra yumuşak baharatlar, daha sonra da fujerin değişmezleri. Renk olarak pek çok rakibi gibi soluk sarımsı yeşil renge sahip. 

Harmandaki notalar genel olarak iyi şekilde algılanıyor. Gayet doğal bir harman, sentetiklik barındırmıyor. Fakat harmanın dengesinde bazı problemler var. Açılışıyla, genel gidişatı fazla hızlı ve aralıklı olarak gerçekleşiyor. Yumuşak bir akışkanlık yok. Bu da sanki iki farklı karaktere sahipmiş gibi rahatsız edici olabiliyor.

Kokusuna gelirsek, döneminin klasik, taze, yeşil centilmen kokusunu sahip. Başlangıcı kuvvetli ekşi limon eşliğinde taze ve keskin turunçgiller ve yeşil otlar yapıyor. Buna sedir ve şakayık' ın kokuları karışarak tatlılık katıyor. Bir süre sonra limonun etkisi azalıyor ve kakule, sedir ve zencefil ile birleşerek ilginç bir şekilde; sanki karanfilmişçesine vurmaya başlıyor. İşte burada ortaya çıkan bu tatlılık benim için işleri bozdu. Girişten sonra bekleyeceğiniz taze, canlı karakterde fazla  kalamıyor. Çiçeksi, baharatsı tatlılığı biraz daha asiditeye ihtiyaç duyuyor. 
Genel olarak baktığımızda tatminkar bir koku. Harika diyemesem de daha başarılı Chanel' lerden. Ama önemli bir zaafı var ki o da zayıf bir parfüm olması. Kalıcılık ve fark edilirlik değerlerini turunçgillerden dolayı düşük olması bir yana, tene de yakın kaldığını düşündüğümde iyiden iyiye sönük kalıyor. Bir edt için zayıf.

Özetle; sakin, oturaklı ama taze başlayıp, kademeli olarak ağırlaşan klasik tip bir centilmen kokusu. Harmanına biraz daha özenilse çok daha başarılı olacakken, bu haliyle rakiplerinin arkasında kalmış bir parfüm. 


Kalıcılığı ortalama. Fark edilirliği tene çok takın kaldığı için düşük. Uygun yaş grubu 30 ve üzeri. Biraz oturaklı bir kullanıcı isteyecektir. Yaz dışında kalan tüm zamanlara uygun. Daha ziyade sakin, harekesiz ortamlara uygun. Eğer bu tip tatlımsı centilmen kokularını özellikle seviyorsanız koleksiyonunuza alabilirsiniz, aksi taktirde ben bu tipte daha başarılı kokulardan olan Dior Eau sauvage ya da Pierre Cardin Pour Monsieur gibi parfümlere bakmanızı öneririm.

1 yorum:

  1. Aynı iki parfüm adı altında bu kadar farklı iki karakter olabilir. Concentree olanı bu kadar ayaklarımı yerden keserken, diğeri alelade bir kolonya hissi verdi ve hiç heyecanlandırmadı beni.

    Ama Concentree kesinlikle bir numaralı kokumdur!

    YanıtlaSil