30 Haziran 2013 Pazar

Ermenegildo Zegna - Z Zegna (2005)

"havaya, sıcaklığa, tenin kimyasına göre anlık değişimler yapıyor.." 


Ermenegildo Zegna' nın ikinci incelemesi olarak 2005' te çıkardığı hafif karakterli Z Zegna'yı inceliyoruz. Baharatlı odunsu sınıfında kabul  Z Zegna  pratikte son derece hafif, acqua di gio benzeri bir parfüm.

Z Zegna' nın harmanı:

üstte: biberiye, bergamut
ortada: muskat, beyaz biber, süsen
altta: misk, silhat, meşe yosunu, kaşmir ağacı


notalarından oluşuyor. Sade ve basit bir harman. Zaten yazlık hafif tip parfümlerde çok detaylı harmanlara nadiren rastlanıyor. Harman için konuşmak gerekirse az miktar sentetiklik barındırmakta. Harmanın homojenliği ve balansı konularında ciddi sıkıntılar var. Başlayıp, gelişen ve sonlanan uyumlu bir parfüm gibi değil. Havaya, sıcaklığa, tenin kimyasına göre anlık değişimler yapıyor. Bazen bazı notalar fazla öne çıkıyor, ama bu tamamen rastgele oluyor. Dolayısıyla parfümün tam olarak nasıl kokacağını, nasıl davranacağını kestiremiyorsunuz. Bu açıdan harman başarısız.

Açılışı ekşimsi turunçgiller ve koyu çiçek notaları şeklinde oluyor. Yorumlarında temiz bir koku olduğu sıkça yazılmış ama bence pek öğle değil. Z çok değişken bir kokuya sahip, soğuk sabahlarda evet taze, temiz ve ferah bir koku gibi davranırken, biraz sıcaklık görünce bu tarz soluk fresh bir kokuya yakışmayacak derecede yoğun, koyu, hafif tatlımsı çiçeklere boğuluyor. Bazen ilginç bir şekilde silhat ve misk çok yoğunlaşıyor. Yani çok dengesiz bir koku. Ben kendi adıma böyle ne yapacağı belli olmayan kokuları sevmem. İçin de baharat ve odun notaları da çok seyrek olduğundan sınıflandırmasıyla örtüşen bir kokuya sahip değil. 


Z ilk başlarda sanki güzelmiş gibi gelse de sonradan o kadar da hoşuma gitmediğini fark ettim. Bunda essenza’yı daha önceden kullanmış olmam da büyük bir etken, çünkü essenza bundan daha iyi bir koku. Koku karakteristiğindeki dengesizlik olmasaydı bile çok da başarılı bir parfüm olamazmış, çünkü birbirinin benzeri yazlık kokuların arasından sıyrılacak bir özelliği ya da akılda kalıcı bir kokusu yok.

Özetle; dengesizliğiyle puan kaybeden, kokusuyla da çok matah olmayan biraz sıkıcı gelir geçer bir parfüm olmuş. Kullandıktan bir hafta sonra unutursunuz.


Fark edilirlik ve kalıcılık ortalama altı. Uygun yaş grubu 16-30 arası. 4 mevsim, günün her vakti kullanılabilir. Sadece bir değişiklik olması için kullanmadığınız bir yazlık parfüm arıyorsanız bir deneyebilirisiniz ama yine de markanın essenza di zegna parfümünü tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder