17 Nisan 2011 Pazar

Yves Saint Laurent - Opium Pour Homme (1995)

"herkesin beğenisine uygun bir kokuya sahip değil.."


Hımm Opium.. Zor bir parfüm. Bir önceki Rive Gauche incelemesinde olduğu gibi Opium pour homme 70lerde çıkan kadın versiyonundan sonra yine oldukça gecikmeli olarak 95 yılında erkekler için çıkarılan bir parfüm. YSL zamanında kadınlara çok kıyak geçmiş anlaşılan. Parfüm baharatlı oryantal tipinde ve kuvvetli bir parfüm.

Opium Pour Homme' un harmanı:

üstte: yıldız anason, kuş üzümü
ortada: zencefil, sichuan biberi (çine özel bir tür acı biber)
altta: vanilya, tolu balzamı, sedirnotalarından oluşuyor. Hiç alışılagelmedik ve gerçekten oryantal bir harman. Ancak güneyden değil, doğudan gelen bir oryantallik. Opium harman olarak ortalama kalitede bir koku. 

İlk kez bir YSL kokusunun harmanında az da olsa sentetiklik hissettim. Beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü hangi parfüm platformuna bakarsanız bakın opium ile her zaman çok güzel şeyler yazıldığını ysl' nin en iyi kokularından biri olarak kabul edildiğini görürsünüz. YSL kokularına oldukça meraklı bir kullanıcı olarak belki de opium' a biraz fazla beklentili yaklaştım. Ama olmadı. 

Ha, şimdi hemen parfümün kötü olduğu gibi bir izlenime kapılmayın, kötü değil, ama bazı problemleri var. 


Öncelikle kuvvetli ve tatlı bir oryantal. Aşırı şekerli değil ama gene de tatlı. Ben genel koku karakteri olarak Opium' u; tatlılığı arttırılmış, daha pudramsı, yoğun ve baharatlı bir rive gauche' a benzettim. 

Koku olarak zengin, detaylı ancak herkesin beğenisine uygun bir kokuya sahip değil. Günümüz için biraz geri kalmış gibi. Rive Gauche kendi başına oldukça kuvvetli bir parfümken Opium yer yer bunaltıcılığın sınırlarında geziniyor. Doğrudan kış mevsimine yönelik bir koku. 30 yaş altına ve sıcak zamanlara kesinlikle uygun değil.  

Özetle; tatlı ve kuvvetli oryantal tipte, maskülen bir koku opium. Hiç şakası olmayan, yanlış miktarda veya yanlış zamanda kullanıldığında üzecek kuvvette. Kötü diyemesemde, deneyimliyseniz biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Rive gauche' un kalite hissiyatını veremiyor.


Kalıcılığı ortalama üzeri, fark edilirliği ortlama. Uygun yaşgrubu 35 ve sonrası. Ancak soğuk kış günlerine uygun olan, daha ziyade bir dış mekan kokusu. Dozajlama konusunda hassas. Sonuç olarak fena değil ama bence Rive Gauche varken hiç gerek yok. Pek tavsiye etmiyorum.


4 yorum:

 1. merhaba..ysl pour homme denediniz mi acaba?fikrinizi merak ediyorum..Ayrıca 30'lu yaşlarda sürekli takım elbise giyinen birisi için öneriliriniz hangi parfümlerdir..teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba eski pour homme'u kullanmadım sanırım.

   Parfümler olarak

   bulgari pour homme
   terre dhermes
   armand basi
   jil sander sander for men
   caron third man
   comme des garçons 2 man
   guerlain vetiver
   aramis tuscany
   cacharel pour l homme
   dior eau sauvage
   guerlain mdm
   rl safari
   loewe esencia
   ysl jazz
   ysl rive gauche
   polo
   givenchy gentleman
   azzaro pour homme
   creed bdp önerebilirim.

   Sil
 2. Çok sevdiğim tam erkek kokusu Opium. Takım elbise ile ciddi ortamlara çok yakışıyor. Hele ki gün sonunda gömlekte kalan kokusu yok mu... Enfesss!

  YanıtlaSil
 3. Parfümü SUYA döndürmüşler, yazık...

  YanıtlaSil