1 Aralık 2012 Cumartesi

Lalique - Encre Noire (2006)

"Kendinizi zorlarsanız gerçekten koyu bir mürekkepvari kokuyu andırıyor.."


Encre Noire yani kara mürekkep; özellikle mücevher ve cam şişe tasarımlarıyla ünlü olan Lalique' in bir dönem oldukça popüler olmuş koyu kabe samanı karakteristiğindeki kokusu. Lalique' in özellikle kadın parfümlerindeki şişe estetiğini mutlaka görmek gerekiyor. Erkek parfümü şişeleri ise daha sade yapılı. Encre Noire' ın şişesi de eski mürekkep hokkalarına benzeyen minimalist tasarımıyla başarılı bir çalışma olmuş. 2006 çıkışlı parfümümüz aromatik odunsu tipte.

Encre Noire' ın harmanı:

üstte: servi
ortada: kabe samanı
altta: misk, kaşmir ağacı 

notalarından oluşuyor. Fazla detay verilmemiş. Misk yapay, kaşmir ağacı notasının da iso-e ile zenginleştirilmiş sedir, amber, vanilya, misk karışımı çoğunlukla sentetik bir kombinasyon olduğunu biliyoruz. Buna rağmen harman açık biçimde sentetik değil. Çok bariz şekilde doğal gelen kokular olmadığı gibi, rahatsız eden bir sentetiklik de yok. Iso-e super kimyasalı burada da kullanılmış ama nisbeten iyi dozajlanmış. Harman kalitesi ortalamanın biraz üzerinde hissettiriyor. Oldukça koyu ve durağan bir harman. 

Kokusuna değinmek gerekirse, öncelikle encre noire' ın şişeden şişeye farklılık gösterebildiğini belirteyim. Bazı versiyonlarda; hafif nemli odunsu, gayet koyu bir kabe samanı karakterindeyken, daha yeni şişelerinde yine koyu ama servi ve kaşmirin içindeki sedirin burukluğuyla daha kuru ve sönümlenmiş bir kabe samanı karakteristiği şeklinde. İlk versiyona denk gelirseniz beğenilmesi daha kolay. İkinci versiyon o kadar da beğenilesi değil. Ama her iki durumda da zaten herkesçe beğenilebilecek bir parfüm değil. Nedenlerine gelelim; parfüm harmanı ve şişesi gibi aynı şekilde sade ve minimalist bir kokuya sahip. Fazla hareketli, dinamik ya da zengin değil. Sabit, durağan, kapalı bir kabe samanı kokusuna sahip. Kendinizi zorlarsanız gerçekten koyu bir mürekkepvari kokuyu andırıyor.

Her ne kadar yeni kesilmiş taze çimen kokusunu andıran kabe samanı notası yurt ışında oldukça sevilen bir nota olsa da, ülkemizdeki burunlar buna çok alışkın değil. Parfümlerde genel olarak 3 tip kabe samanı karakteristiği oluyor. İlki oldukça taze, canlı bir karakter ki örneği creed original vetiver, ikincisi daha az enerjik hatta hafşf donuk, daha topraksı bir kabe samanı ki bunlar yeni kesilmiş çimen kokusuna ya da yeni yıkanmış çamaşır kokusuna daha yakın oluyorlar misal mugler cologne ya da gendarme edp, son olarak pek fazla görülmeyen koyu, kapalı kabe samanı karakteri ki işte encre noire bu gruba giriyor. Ha koyu karakter kabe samanına yakışmıyor mu? bence yakışıyor. Ama encre noire başlangıçtan itibaren biraz fazla sade ve sönük yapısıyla bir de son versiyonlarda gördüğüm servi ve sedirin kokuyu gereksiz yere buruklaştırmasıyla olası beğeniyi iyice azaltıyor. Bu haliyle oldukça sınırlı bir kesime hitap ediyor.

Özetle; zaman zaman en iyi kabe samanı kokusu olarak kabul edilen, ki ben buna katılmıyorum, ortalamanın biraz üzerinde kalite çıtasına sahip olan, zayıf yapısını geçersek, genel sade ve koyu karakteristiğiyle oldukça sınırlı bir kesime hitap edecek bir ürün olmuş. Genel kabe samanı karakterli parfümler arasında orjinalliğiyle biraz daha öne çıkan ama genel başarımıyla ancak ehh denilecek bir parfüm. Fakat isminin, şişe tasarımının ve koku karakteristiğinin bu kadar güzel bir uyuma sahip olabilmesi kesinlikle takdire şayan.


Fark edilirliği ilk yarım - bir saat fena değil, sonra hızla azalıyor ve tene çok yakın kalıyor. Kalıcılık olarak ortalamanın üzerinde bir kalıcılığa sahip ama bu çok az algılanıyor. Genel yapısı olarak aslında 20 yaştan itibaren de kullanılacak kadar hafif yapılı olsa da koyu karakteri yüzünden oturmuş bir kullanıcıyla daha iyi uyum sağlayacaktır. Dolayısıyla parfüm olarak 20'den itibaren karakter uyumu olarak en az 25 diyorum. Sıcak yaz günleri dışında her mevsim, iç ve dış mekanlarda günün ikinci yarısında kullanılmaya uygun bir parfüm. Özellikle kabe samanı karakteristiğindeki kokulara meraklı değilseniz tavsiye etmiyorum, aksi taktirde bir deneyebilirsiniz.

3 yorum:

  1. Sanki kıtlık varmışçasına bu kadar kısıtlı malzemeyle böyle güzel bir koku pess doğrusu..Önemli olan malzemenin bolluğundan ziyade kullanıcı da bıraktığı iz ise,ben buna Encre Noire diyorum.Tarzından dolayı çoğu insana itici gelebilir.Denenmesi,gözü kapalı alınmaması gereken bir ürün.Satın almadan önce en az 1 gün deneyin derim.

    YanıtlaSil
  2. Özellikle kadınlar üzerindeki etkisine değinmek gerekirse , bazıları gerçekten kokusundan rahatsız olurken , bazıları da aşırı beğendiğini söylüyor . Hatta bir bayan arkadaşım adını sorup hemen kendisi için bir tane alacağını söyledi . Sinek ilacı gibi koktuğunu söyleyen bile var :)

    YanıtlaSil
  3. Tam bir ofis parfümü.genelde bayanlar beğeniyor.odunsu güzel bir koku.başlarda murekkep,sonlara doğru kaşmir kokusu geliyor.

    YanıtlaSil