24 Ocak 2018 Çarşamba

Avon - X-Series Force (2016)


"aşırı sönük yapısından dolayı potansiyelini kaybetmiş.."Bu sefer alışık oluğunuzdan biraz farklı bir inceleme ile karşınızdayım. Bildiğiniz üzere genel olarak piyasada dört tip parfüm var kalite sıralaması olarak. Açık parfüm yani imitasyon parfümler. Ki bunlar kendi arasında ciddi kalite farklılıklarına sahip, bazen çok fena ucuz ve kalitesiz kokan, bazen şans eseri orijinalini hiç andırmasalar da güzel kokabilen ve gayet fark edilir ve kalıcı olabilen kokular. Ancak kaliteli esans kokusuna alıştığınız zaman basit gelen ürünler. Sonrasında ekonomi sınıf parfümler yerli yabancı olsun Adidas, Dunlop, Avon, Oriflamme, Hunca vs. gibi bildiğimiz pek çok marka. Bunlar genel özellikleri bazen güzel kokabilen ama çoğunlukla oldukça sentetik yapılı, nadiren başarılı harmanlara sahip olan, genelde oldukça zayıf olan kokular. Tabi kuvvetli ve kalıcı olanları da çıkabilse de bunlar genelde son derece ağır yapılır olanlar. Üçüncü grubumuz hepimizin aşına olduğu ve saklınotalarda da bol bol incelemeleri olan moda markaları, yani designer ürünler. Bunlar da kendi içlerinde çok büyük bir kalite yelpazesine sahip. Bazıları açık parfümlerden bile kötü olurken bazılarının eski serileri veya özel üretim serileri benim diyen niş markalardan daha iyi olabiliyorlar En zengin ve kurcalaması zevkli grup bence burası. Son olarak bildiğiniz üzere niş gruplar. Bunlar ufak üretimli, belirli kesime yönelik üretim yapan parfüm evleri. Kaliteleri yine değişken. Eh dedirtecek çok marka olduğu gibi efsane kalitede parfümler yapan tek tük markalar da mevcut. En bilineni haliyle Creed firması.

Malum ülkemizin rezalet ekonomisi ve kötü yönetimi insanların alım gücünün sürekli düşmesine sebep oluyor. Paramızın değersizleştiği her geçen gün, kaliteli ve başarılı parfümlere ulaşmamızı zorlaştırıyor. Hele ki ülkenin önemli bir kısmının oldukça düşük maaşlarla geçindiğini düşündüğümüzde gidip 1000-1500 liralık niş parfümü inceleyip önermek biraz abes kaçıyor. Fakat ben bu blogda herkese ulaşmak istiyor, blog herkese hitap etsin istiyorum. Çünkü parfüm sevdası özünde bir hobi, ve herkes hobilerini yaşayabiliyor olmalı. Dolayısıyla bu hobinin pahalı yüzünü gösterdiğim kadar ekonomik yönünü de göstermek istiyorum.  Açık parfümler ve ekonomik markaları genelde kumar olduğundan genelde Avon ve Oriflame markaları daha güvenli limanlar. Amerikan markası olan Avon ile İsveç markası olan Oriflamei kendi pazarımızdaki diğer ekonomi markalarına göre biraz daha başarılı buluyorum. Özellikle de Oriflamei. Mutlaka sizlerin de bu iki markanın ürünlerinden denediğiniz, merak ettikleriniz çıkacaktır, dolayısıyla vakit buldukça bu iki markaların da ürünlerinden çerezlik incelemeler yazacağım.

Hemen hepimiz Avonu basit bir ekonomi markası olarak biliyoruz. Ancak aslında Avon oldukça köklü bir firma. 1886 da kurulan firma ilk parfümünü 1934te çıkarıyor ve o günden bugüne tam 700'e yakın parfüm çıkarmış bir firma. İrili ufaklı onlarca parfümör ile çalışıp hazırlıyorlar parfümlerini. Bugün ilk incelemesini verdiğim Avon ürünü X-Series Force modeli. Pek bilinmeyen ve popüler olmayan bir model. 2016 çıkışlı yeni bir parfüm olan X-series force aromatik turunçgil kokusu olarak sunulmuş.

X-Series Forceun harmanı:

Limon, sarmaşık ve sedir

notalarından oluşuyor. Harmanın bilgisinden aslında ne kadar basit ve belki boş bir harman olduğu konusunda ipucu zaten veriliyor. Elbette bir moda markasının onda biri fiyatına satılan bu üründe 15 kalem nota görmeyi, süper esans kalitelerini, harman dengelerini falan görmeyi beklemiyoruz. Sizin beklentiniz varsa da o beklentileri gözden geçirmenizi öneririm. Hayatın değişmez “üç kuruşa beş köfte olmaz kuralı burada da geçerli. Peki, harman nasıl, çok mu fena? Fena değil diyebilirim, evet sentetiklik haliyle mevcut ama burun büken, dayanılmaz derecede değil. Limon daha baskın, sarmaşık da geri planda değil ama çok net bir koku değil bu sarmaşık, süsen köküvari hafif buruk aromatiksi kokuyor. Burada sıkıntı sadece üç nota olduğundan kokuda derinlik, lezzet olmaması. Ama genel olarak düşündüğümde bu fiyata normal bir harman.

Kokuya gelirsek. Kokunun açılışı taze limon ve ona eşlik eden yapraksı biraz buruk sarmaşık şeklinde. Normalde bu tarz parfümlerde esansları tek tek algılamazsınız ama konu limon gibi çok bariz bir nota olunca algılaması gayet kolay oluyor. Bu ikili gayet hoş kokuyor. Koku hafif, temiz, yazlık bir koku kıvamında. Bu esnada cool water’ı birazcık andırdığını belirteyim. Onun daha limon bezeli hali gibi. Ama normal birinin tıraş kolonyası diye kestirip atması fazla sürmeyecektir. Limon özellikle temiz, taze ve güzel kokuyor. Sarmaşık eh, sentetik ve pek anlaşılır veya beğenilir bir nota olmamış. Başlarda sedirden bir haber yok. Acaba ne zaman çıkar diye bekliyorum. Bir 10-15 dakika sonra limonun ekşimsiliği azalıyor, koku biraz daha aromatiğin tatlımsı buruk haline kayıyor. İlk sıkışın üstünden iki saat geçmesine rağmen sedir kendini göstermiyor. Dolayısıyla elinizde hafif turunçgil bezeli bir aromatik koku kalıyor. Ki aslında güzel bir koku. Sadece çok basit ve çeşnisiz olmasından dolayı bir hafta bile akılda kalmayacak bir koku. Parfümün esas sıkıntılı yani ise esans oranının oldukça düşük olması ve alkol su oranının yüksekliği. Her ne kadar bir edt olarak sunulsa da esans yoğunluğu anlamında çoğu edcden zayıf olduğunu belirteyim. İşte burada devreye açık parfümler giriyor. Bu parfümle aynı fiyatlara alabildiğiniz açık parfümler var ve tahmin ediyorum ki soruyorsunuz acaba hangisi daha iyi diye. Açıkçası pek çok açık parfümün bundan daha dolgun ve fark edilir koktuğunu söyleyebilirim. Çıkan koku, basit bir yaz kokusu olarak splash tarzı kullanılabilecek bir ürünken, aşırı sönük yapısından dolayı potansiyelini kaybetmiş.

Özetle; temiz limoni açılışla umut vaat edecekmiş gibi yapsa da, çeşitlenmeyen tek boyutlu kokusu ve harmanının aşırı zayıflığı yüzünden olmamış bir parfüm X-Series Force. Avonun bu tipte kokan ancak daha belirgin olan pek çok başka parfümleri var, neden böyle biri ürüne yatırım yapma gereği duymuş anlayamadım. 

Kokunun fark edilirliği son derece düşük, sıktıktan bir 10 dakika sonra yok gibi, burnunuzu teninize dayamadığınız sürece kokusunu almıyorsunuz. Kalıcılık ise buna karşın şaşırtıcı derecede iyi, tenimde 6 saat civarı kaldı. Fakat parfüm fark edilir olmadıktan sonra 10 saat de tende kalsa bana göre bir değeri yok. Eğer kullanmak isterseniz hemen her yaşa ve yılın her zamanına uyum sağlayabilecek hafif, temiz bir parfüm olduğunu belirteyim. Şahsi fikrim, piyasada ekonomik markalar arasında bundan çok daha başarılı aromatik turunçgil kokuları mevcut. Bu parfümü fena olmayan kokusu ve iyi kalıcılığına rağmen, aşırı sönük ve kendini göstermeyen yapısından dolayı önermiyorum.

2 yorum:

  1. Avon markasını da yorumlamanız çok hoş olmuş, diğer Avon parfümlerinin yorumlarını da bekliyoruz.
    Fakat yukarıda ülkemizin rezalet ekonomisi ve kötü yönetiminin olduğundan bahsetmişsiniz maalesef katılmıyorum. Her ikisi de kusursuz olmasa da hala iyi.

    YanıtlayınSil
  2. Farmasi, LR gibi markaların da ürünlerinin yorumlarını bekleriz. Ekonomi, yönetim gibi konuları bırakın bu işin uzmanları konuşsun. Burası parfüm sever bloğu olarak kalsın.

    YanıtlayınSil