29 Ekim 2011 Cumartesi

French Connection - FCUK for Him (2003)

"hepimiz temiz çamaşır kokusunu severiz ama bunu parfüm olarak tenimizde kullanmak?.."
 


İngiliz moda markası FCUK' in Shiseido tarafında hazırlanan ilk erkek parfümünü inceliyoruz. Parfüm günümüz trendlerine uygun olarak hazırlanmış, 2003 modern yapılı hafif bir odunsu oryantal.

FCUK for Him' in harmanı:

üstte: fesleğen, lavanta, biberiye, sangria
ortada: haşhaş, ada çayı, çay, yeşil biber
altta: karbondioksit, vanilya, abanoz, silhat, süet


notalarından oluşuyor. Hemen dikkatinizi çekeceği üzere harmanda haşhaş, karbondioksit, süet gibi alışıldık olmayan yapan notalar var. Açıkçası ilk defa haşhaş içeren bir parfümle karşılaşıyorum. Abanozda, parfümlerde nadir kullanılan ama benim mesleğim gereği haşır neşir olduğum bir ağaç. Çok cezbedici bir kokusu olmasa da kendini ayıran bir koku. Harmana ve markaya bakıp da kaliteli bir harman olacağını umanlarınız yoktur sanırım? Oldukça sentetik bir harman olarak bir raf parfümü olduğunu hemen hatırlatıyor.  Ama en azından bu sentetik yapısı, insanı rahatsız eden, burun büken, baş ağıtanr yapıda kalitesiz sentetiklik değil. Sadece çoğu şeyin yapan olduğunu size hatırlatıyor. Özellikle öne çıkıp rahatsız eden bir notanın olmaması ise sevindirici. 

Kokusuna gelirsem. FCUK gerçekten ilginç kokuyor. Temizliği, deterjanı çağrıştıran bir kokusu var. Basenotes gibi platformlarda kimileri kokusunu sabun köpüğüne benzetmiş, kimisi popo yıkandıktan sonra temizlenmemiş bir kalıp sabun(!) kokusuna, kimisi de ucuz çamaşır yumuşatıcısı kokusuna. Ben sonuncusuna katılıyorum. 

Bana göre standart tip çamaşır yumuşatıcısına ya da bununla yıkanmış ve ütülenmiş, temiz, tatlı sabunsu deterjan kokan çamaşırlara çok benzer bir kokusu var. Bazılarının kulağına cazip geleceğini biliyorum ama burna o kadar da çekici gelmiyor. Uzun süre kullandıktan sonra nihai fikrim parfümü beğenmedim ve başarısız bir koku olduğu şeklindeydi. Çünkü kokusu bir parfüm için hiç alışılageldik değil ve bir erkek için pek hoş da değil. Tamam hepimiz temiz çamaşır koksunu severiz ama bunu parfüm olarak tenimizde kullanmak? 

Özetle, farklı konsepti ve cesaretinden dolayı akılda yer etse de, bir parfüm olarak düşünüldüğünde cazibesini kaybeden yapay bir parfüm. En iyi ihtimalle temiz çamaşırlarınızın üzerine güzel koksun diye sıkarsınız ama o koku da uzun vade de sizi ne kadar memnun eder bilmiyorum. Sonuçta kısa sürede sıkıcılaşan bir sentetik canavar.


Kalıcılığı ortalama, fark edilirliği ortalama üzeri. Uygun yaş grubu olara 18-24 derim. Daha ziyade modern bir genç kokusu olarak düşünülmeli. Her mevsim kullanılabilir. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir, fazla kullanılmamalı ofansif olabilir. Tavsiye etmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder