18 Kasım 2012 Pazar

Cartier - Roadster (2008)

"tam anlamıyla ya sev ya nefret et parfümü.. "Roadster 2008 çıkışlı modern ve kendine has karakteristik yapılı bir aromatik fujer. Benim sevmediğim şekilde black, speed, speedometer gibi bir sürü varyantı da çıkmış durumda. Zaten Cartier' nin en büyük hobisi parfümlerine varyasyon yapmak. Neyse, konu onlar değil. Orijinal roadster ile devam edelim. 

Raodster' ın harmanı:

üstte: kıvırcık nane (spearmint), bargamut
ortada: nane (peppermint), ozon notası
altta: silhat, vanilya, laden, kaşmir ağacı 


notalarından oluşuyor. Harmandan başlayalım. Parfüm açılışta çok hafif bir sentetiklikle başlıyor ve bu sonra azalıyor,  yüksek kalite bir harman beklemeyin. Fakat esas sıkıntı alt harmanda ki, ona sonra değineceğim. Gördüğünüz gibi hem üst, hem de orta harmanda nane notaları var. Evet roadster nane notaları baskın bir parfüm. Ayrıca kaşmir notasına da sahip ki bunun da doğal bir nota olmadığını biliyoruz ona da değineceğim. Fakat temel olarak harmanın ancak eh dedirtecek olduğunu bilin. Bunu neden söylüyorum, çünkü roadster tam anlamıyla ya sev ya nefret et parfümü. Yaratıcısı Mathilde Laurent. Kendisinin bazı guerlain acqua allegoria serileri yaratmışlığı da var ki, bunlardan pamplelune benim favorilerimden. 

Roaster hakkında, Belki bazı insanların marka ya da üründen çok kadına olan obsesif bağlarından dolayı parfümü bir başyapıt seviyesinde yorumlamalarını görebilirsiniz. Elbette ki gerçek başyapıtları kullananların bu iddialara benim gibi gülüp geçeceği bir gerçek olsa da, bu tip abartılı yorumların pek çok insanı baştan yanıltabilecekleri düşüncesi de rahatsız ediyor. Parfümün ya sev ya nefret et tipinde olmasının temel nedenleri; alışılageldik fujerlerden bağımsız, modern, mineral fujer olarak tanımlanan karakteristiği ve çoğu insana farklı gelen vanilya-nane kombinasyonu. Bana sorarsanız parfüm bir fujerden çok uzak olduğu gibi mineral fujer tanımlamasını karşılayacak bir karakteristikten de uzak. Terre'deki ya da salvatore ferragamo F deki gibi bir minerallilik beklemeyin. Yani ya hedeflenenleri ya da tanımlamalarda hatalar var. Fakat sayıları hiç de azımsanamayacak kadar kişiye göre "naneli dişmacunu" 'na benzetilen nane-vanilya kombinasyonu temalı koku karakteristiği bence o kadar da kötü değil. Ha kesinlikle başyapıt değil. Bu kadar laf gevezeliğinden sonra biraz kokusu hakkında somutlaşalım. Parfümü sıkmanız üzerine ilk açılış kuvvetli bir nane ve laden reçinesi kokusu yanında onlara biraz eşlik eden silhat şeklinde. Özellikle laden gayet kuvvetli. Nane de taze, yeşil bir nane değil de yumuşak tatlımsı bir nane. Neyse bu açılışın hemen sonrası bu naneli-reçineli karışıma kakaomsu, hafif asidik kırmızı meyvemsi bir tatlılık karışıyor. Bu kırmızı meyvemsi nota ne bilemiyorum. Ama kesinlikle ufak bir kırmızılık geliyor. Fakat bu kısa sürüyor, kakaomsu koku daha kalıcı oluyor. Sonuçta ilk hali, vanilya, nane, kakao karışımı olan ilginç bir koku oluyor. Bazıları bunu naneli diş macununa benzetip geçerken ben bariz bir şekilde nestle' nin sevdiğim After Eight çikolatasının kokusuna benzettim. Bu süreçte nane yumuşarken, araya kaşmir ilave oluyor. Bu benzer koku karakteristiği Givench Very Irresistable'da da vardı. Ama o fındığmsıydı, burada nane var.

Bu after eight benzeri koku bir saat kadar böyle gidiyor. Sonra kakao azalıyor ve onun yerine vanilya kuvvetleniyor. Nane ise baştan itibaren azalarak da olsa hep var. Ben açıkcası nane ve vanilya kombinasyonunu beğendim. Parfüm çok nadir bazı durumlarda üst harmandaki bergamut notasını da kısa süreliğine gösterebiliyor açılışında. Parfümün son demlerinde nane iyice azalarak vanilyaya yerini bırakıyor. Vanilya bir tık daha az olabilirmiş. İlk denemelerinizde, efter eight şeklinde başlayıp sonra klasik vanilyalı bir kokuya geçiş yapan bir parfüm izlenimi verse de, uzun vadede kullandığınızda roadster' ın daha fazla kirli çamaşırı ortaya çıkıyor. Buraya kadar ki şikayetim nedir? Hafif yapılı parfüm, vanilyanın istenenden biraz daha kuvvetli olması ve mineral fujer, ya da modern sıradışı bir parfüm tanımlamalarını boş çıkaran, abartılacak kadar da özel olmayan bir parfüm imajı vermesi. Naneyi kullanan ilk parfüm değil. Ama bunlar o kadar da kötü şeyler değil. Anladınız, bir şey var, peki sorun ne?


En başlarda yazmıştım kaşmir ağacı notasına sahip olduğunu. Ve sentetikliğin sadece başlardaki hafif hal ile sınırlı kalmadığını. Ne yazık ki roadster orta harmandan sonra oldukça sentetikleşebilen bir harmana sahip. Bakın sentetikleşebilen dedim, çünkü kullandığım en anı anına tutmayan, değişken parfümlerden birisi. Kendi teninizde dahi ortama, hava sıcaklığındaki ufak değişimlere, uygulama miktarına bağlı olarak bergamut' u gösterip göstermeyebiliyor, alt harmanda buruklaşıp sentetikliğini gösterebiliyor ya da göstermiyor. Son denemelerimden sonra bahsettiğim senteitkliği bende bariz gösterdi. Bunun sebebi de kaşmir ağacı notası. Bildiğiniz gibi doğada kaşmir ağacı notası diye bir şey yok. IFF' e göre bu; sedir, amber, vanilya, misk notalarının karışımından oluşan kadifemsi bir his vermeye çalışan yapay bir nota. Ne yazık ki bu roadster'de oldukça kötü kurgulanmış. Parfüm son demlerinde özellikle yapay sedir notasından çok etkilenerek burun büken sentetik bir bombaya dönüşebiliyor. Bu; üstteki o taze naneli karakteri tamamen mahvediyor. Benim her 3 kullanışımdan 2 sinde olan bir durum. Algıları yorup hafiften başınızı dahi ağrıtabiliyor. 


Şimdi şöyle bir düşündüğümde aslında neresinden tutsam elimde kalıyor roadster. Harmanın vasat kalitesi, harmandaki uyum sorunları, sinir bozucu kaşmir notası ve kokuyu sonlarda berbat etmesi. Daha sayayım mı, misal benim tenimde internetteki çoğu yorumun aksine hem sönük hem de kısa ömürlüydü. Tüm bunlara baktığımda parfümün benim tenime uymamış olması ihtimalini görüyor olsam da, sonuçta harman durumu ve gidişatı malum. Kalıcılık, fark edilirlik sizde farklı olabilecek de olsa kaşmir yapacağını sizde de yapacaktır. 

Özetle; herhangi bir fujer kalıbına sığmayan, zaten kalıba sokulmaya da ihtiyaç duymayan günümüzün standart raf ürünlerinden ayrılan orijinal bir karaktere sahip roadster. Fakat öyle çok akılda kalıcı olacak kadar orjinal da değil. Yapımında maliyet kaygıları düşük tutulup biraz daha özenilse belki çok daha beğenilesi -farklı- bir parfüm olacakmış. Şu haliyle güzel başlayıp heyecanlandıran, ama sona yaklaştıkça üzüp hayalkırıklığına uğratan olmamış bir parfüm. Yine farklı yapıda, yarı maskülen ve naneli bir Cartier parfümü olan Pasha, çok daha başarılı bir parfüm. 


Fark edilirliği kötü, sönük ve tene yakın asılı kalıyor. Yakın temas olmadıkça hissedilmiyor. Kalıcılığı da diğer yorumların aksine bende ancak ortalama oldu ama o fark edilirliğiyle çok kalıcı olsa da fark etmezdi. Modern yapılı parfümün yaş aralığı oldukça geniş olsa da içindeki hafif erkeksilikten dolayı 20' den itibaren daha uyumlu olur diye düşünüyorum. Yaz dışında her mevsim kullanılabilir. İç mekanlara daha iyi uyabilir. Farklı yapısından dolayı özellikle merak ettiyseniz bir deneyin ama onun dışında tavsiye etmiyorum, pasha' ya ağırlık verin.

2 yorum: