29 Ekim 2011 Cumartesi

Kenzo - Kenzo Pour Homme Fresh (2003)

"Kenzo' nun sivri kenarlarını törpüleyerek daha da sevilesi bir hale getirmiş.."
 


Off, sonunda modern ve fresh yapılı olup da, bayağı olmayan bir parfüm. İçinde boğulduğum bayağı parfümlerden başımı çıkarıp bir nefes alma vaktim gelmişti. Kenzo pour homme fresh, orjinalinden çok da farklı olmayan ama bazı ufak değişiklerle kimilerine daha çekici hale getirilip, hafifletilmiş bir model. 2003 çıkışlı parfüm aromatik tipte. Ülkemizde pek bilinmiyor.

Kenzo pour homme Fresh' in harmanı:

üstte: greyfurt, acı portakal, calone
ortada: iyot, sedir
altta: meşe yosunu, misk

notalarından oluşuyor. Harman, abisinden de sade ama gerçekte sıkıcı değil. Calone kenzo' dan alışık olduğumuz bir aroma kimyasal madde. Çiçeksi, yosunsu deniz kokusu veren bir madde. Harman tabi ki sentetik ama rahatsız edici şekilde değil de, yapay olduğunu belli edecek şekilde. Zaten başka yoldan bu koku karakterini vermenin imkanı yok. Hafif, yumuşak başlı, neşeli bir harman. Standart kenzo' ya göre daha iyi yoğrulmuş.

Koku olarak, ilk başta insanın aklına zaten hafif yapılı olan kenzo' nun daha ne kadar fresh' i yapılacak ki gibi bir düşünce yerleşse de, parfümü kullanınca anlıyorsunuz. Tüm kokuya calone hakim. Zengin sulu çiçek eşliğinde kenzo' nun bildiğiniz klasik tuzlu deniz kokusu. Fark olarak sentetiklik azalmış, kokunun keskinliği azalıp yumuşamış ve tuzluluğu azaltılmış. 

Turunçgillerin beyaz çiçeksi notaları gayet güzel öne çıkmış. Açıkçası tam olarak adının karşılığını vermiş. Kenzo' nun sivri kenarlarını törpüleyerek daha da sevilesi bir hale getirmiş. Biraz gay parfümü hissiyatı barındırmakla beraber genel açısından oldukça sevilesi olduğunu düşünüyorum. Farklı bir feminen havaya sahip. Ne tam erkeğe, ne tam kadına uygun gibi, ikisi arasında cinsiyetsiz bir parfüm olmuş. 

İkisi arasında karşılaştırma yaparsak hala saf okyanus kokusunu andırdığı ve orijinalliğinden dolayı ben kenzoyu'  biraz daha tutuyorum. Onun özel bir teması var ve başarıyla yerine getiriyor. Fakat parfüm bazında bakarsak fresh versiyon daha rafineleştirilmiş ve oturmuş bir parfüm olmuş. 

Özetle; çok kaliteli ya da özel bir parfüm değil. Ancak bu tarz sucul, hafif yapılı kokuları seviyorsanız, oldukça beğenilesi, dönemsel olarak kullanılası az ama öz bir parfüm olmuş kenzo pour homme fresh. 

Fark edilirlik ve kalıcılık normal kenzoya göre düşük ve ortalama altı. Tazelenmeyi seviyor. Uygun yaş grubu 16-20 arası. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimine uyum sağlayacak pozitif bir parfüm.Dış mekanlarda kendini güzel gösteriyor. Çok yüksek kalite bir şeyler bekelemeden deneyebilirsiniz.

3 yorum:

 1. lord merhaba

  iş yoğunluğundan dolayı uzun süre girememiştim forumlara..hatırlama babından 1.forumdan itibaren hepsini okudum lakin 5.forumda üzülerek gördüm ki bazı nahoş durumlar olmuş ve seni küstürmüşler.dürüstçe söylemek gerekirse forum artık terkedilmiş kovboy kasabası gibi olmuş..allahtan burası var da en azından yorumlarını okuyabiliyoruz...Vesile ile teşekkür etmek ve bir ricada bulunmak istedim mümkünse (forumdan kalma alışkanlık olsa gerek :)) Bildiğim kadarıyla bir beğeni listen vardı onu burada yayınlaman mümkün mü?

  YanıtlaSil
 2. bu parfümde bir kaç kaynakta içinde baskın olarak çam ağacı notası olduğu yazıyor. Size göre içinde çam yok muydu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudan bir çam notası aldığımı hatırlamıyorum

   Sil