24 Ocak 2017 Salı

Serge Lutens - Ambre Sultan (2000)

"aromatiklerle bezeli, kibar bir amber teması.."


Parfümümüze geçmeden önce biraz Serge Lutens'den bahsedelim. Kendisi aslında parfümeri alanında uzman olmayan ve bu işlere nispeten yeni girmiş bir isim. Bir burun da değil, parfümlerini endüstrideki bilinen burunlara hazırlatıyor. Ancak çok yönlü ve çok başarılı bir adam. Fotoğrafcılık, makyözlük, ürün tasarımı, yönetmenlik gibi çalışmaları var ve hepsinde kayda değer başarılar elde edebilmiş bir adam. 

Serge Lutens
Yıllar içerisinde yaptığı çevresi bir şekilde Japon kozmetik firması Shiseido'nun dikkatini çekmiş olacak ki 1980 yılında ona beraber çalışma teklif edip çeşlitli kozmetikler ve ürün kutusu tasarımları yaptırmışlar, ayrıca reklamlar hazırlatmışlar. 82 yılında ise Shiseido ile ortaklaşa ilk parfümünü çıkarıyor, tabi parfümü yaratan kendi değil. Bu birkaç çalışma daha devam ettikten sonra 2000 yılında kendi parfüm evini kuruyor ve Christopher Sheldrake ile birlikte ürün gamını hazırlıyor. Sheldrake şu an Lutens'in ürün gamının birkaç tanesi hariç hemen hepsini hazırlamış olan kişi. Aslında markanın adı Christopher Sheldrake de olabilirmiş yani. Lutens bugün kendini niş bir marka olarak kabul ettirmiş, hala Shiseido'nun alt markası olarak çalışan ve 80'e yakın parfümü olan bir marka.


Evet, marka ile ilgili temel bilgileri verdikten sonra parfüme geçebiliriz. Ambre Sultan, adından da tahmin edebileceğiniz üzere kehribar(amber) temalı bir parfüm. Üniseks bir parfüm. Tür olarak baharatlı oryantal tipi olan parfüm aslında biraz daha zorlansa aromatik oryantal adı altında yeni bir türün oluşmasına yön verecekmiş. Peki bu yeni yetme "niş" marka bu parfümde neler çıkarmış? Önce bir hamana bakalım.

Ambre Sultan'ın harmanı:

kişniş, sandalağacı, defne yaprağı, silhat, melekotu, reçineler, mürrüsafi, amber, mercanköşk, mersin, asilbent(benzoin), vanilya

notalarından oluşuyor. Notaların yerleşimleri verilmemiş, ancak bakınca neyin nerede ortaya çıkacağı az çok belli. Aromatikler ve otsular yukarıda, reçineler orta ve altta, vanilya altta. Zaten kokusu da bu yönde. Esansların yapısı gereği koku yerleşimleri bu şekilde olabiliyor. Harmanın genel kalitesi başarılı, sentetik, rahatsız edici nota yok. Notalar olabildiğince doğal halleriyle kokuyorlar ama birinci sınıf değil. Özellikle niş bir parfüm olduğunu bilmeden kullansanız pek aa bu Serge Lutens demezsiniz. Yine de güzel uyumlu, köşeli olmayan, yumuşakbaşlı bir harman. Fakat biraz kapalı bir harman. Pek vurucu, açık değil. Bir edp niş üründe insan daha dolgun ben buradayım diyen esans bekliyor. Burada bunu bulamıyorsunuz.


Kokuya gelirsek, açılış vanilya, öd, hafif odunsu hafif kirli ve ilaçsı şekilde. Başta harmanda net şekilde öd ve misk olduğunu düşünmüştüm. Sonra açıp bakınca öd olmadığını görünce şaşırdım, kişniş ve defne yaprağının karışımı ve belki tam nasıl koktuğundan emin olamadığm melekotu aynı bildiğimiz öd esansını andıran bir koku verebiliyor. Tatlı, ilaçsı, az acımtırak bir açılış. M7 Fresh gibi. Fakat bu yumuşak, kaliteli, biraz kuru ve pudramsı şekilde. Çok kısa süre sonra ilaçsılık kayboluyor, defneyi algılıyorsunuz, kişnişin acı kokusu net şekilde hissediliyor. Vanilya henüz altta. Reçineler denmiş ama mürrüsafi de bir reçine zaten, ben onun kokusunu almadım. Kehribar hafif ılık pudramsı şekilde kokuyu tatlılaştırıyor. Harika kokulu bir balzam olan asilbent ilk açılıştaki tarçıni tatlı kokusundan sonra kayboluyor, daha çok duymayı beklerdim ama alamadım. 


Bu ilk tatlı, ilaçsı, kuru ama yumuşak açılışın ardından defne ve mercanköşkün aromatik kokuları oldukça ön plana geliyor ve bir oryantal parfümde alışık olmadığımız şekilde tatlı reçine kokularına eşlik ediyorlar. Bu hiç de fena olmamış ve biraz daha uğraşılsa aromatik oryantal türü doğabilirmiş. İlginç ve hoş bir ikili. Bu koyu yeşil aromatik tatlı koku açılıştan hemn sonra başlayıp bir süre devam ediyor. Bu süreçte de hala köşelilik, rahatsız edici bir durum yok. Bu süreçte defne, mercanköşk dolgun ama rahatsız etmiyor. Bunlara destek olan reçinemsi tatlılık gayet hafif, iç bayan klasik oryantal tatlı reçinesi durumu yok. Gayet dengeli ve uyumlu. Bir saat sonra aromatik baharatlı kısım uzaklaşıyor ve çok efendi baymayan şekilde devam ediyor. Başta aromatikler ve baharatlar önde, kehribar ve reçineler arkadayken, şimdi tam tersi olmaya başlıyor. Ve vanilya giderek kendini daha ön plana çıkarıyor. Gayet güzel bir vanilya kokusu. Kehribarın ılık tatlılığıyla güzelce birleşiyor ki en temel parfüm klasiklerindendir. Açılışın ilk birkaç dakikası sonrasında başlayan yumuşak, sakin ve nazik yapı parfüm uçana kadar bu şekilde devam ediyor. 


Özetle;  kokusunun özeti aromatiklerle bezeli, kibar bir amber teması. Biraz kuru, biraz pudramsı ama çok yumuşak. Serge Lutens burada herkesin bu tarz parfümlerinde yaptığı şekilde tatlı notalarla bezeyip klasik bir oryantal yaratmak yerine ambere farklı bir dokunuş yapmış. Baharatlarla, otlarla, defneyle hafif nüanslar vererek sıkıcılığını almış. Çünkü amber, parfümerideki en donuk, statik harmanlardan birisi. Güzel ve hoş da bir parfüm olmuş. Özellikle amber'e meraklı olup da çok pudramsı, tatlı fazla sıcak parfümlere gelemeyip, daha modern bir şey arayanlar çok sevecektir. Fakat en baştaki soruma gelirsek yani bu bir niş olmuş mu? Bence hayır. Adam akıllı üst düzey parfümlerdeki kalite ve ustalığı, esans kalitesini bu parfümde bulamadım. Koku karakteri olarak farklı bir şeyler yapılmış olmakla birlikte 3 gün sonrasında parfüm adına aklımda ciddi bir şeyler kalacağını zannetmiyorum. Benim için biraz fazla tekdüze olmuş. Bu kötü anlamına gelmemeli, ama beklentim daha yüksekti. Bir Montale, Mancera, Creed kalibresinde değil. Daha arada kalıyor. 

tüm harmana hükmedecek tek bir esans

Fark edilirliğine gelince bu tarz bir edp'den beklenmeyecek şekilde bence vasattı. Tene yakın kalıyor, esans oranı bir tık daha dolgun olabilirmiş. Aralarda çok hafif kendini yakın planda belli etse de genel olarak duymuyorsunuz. Kalıcılık da aynı şekilde yetersiz 4 saat sonra hafif amber vanilya karışımı harici çok birşey kalmıyor sonrasında ise klasik vanilya ile veda ediyor. Vanilya haliyle çok kalıcı tenimde 30 saat sonra hala alabiliyorum kendisini. Gerçek bir üniseks her iki cins de rahatça kullanabilir. Yaş grubu olarak herkese gideceğini düşünüyorum. Yaz harici üç mevsime uyumlu olacaktır. Zaten bu fiyatta parfümleri kullanmaya başlamış ve burnunu geliştirmiş bir insansanız benim gibi bir yavan ve yetersiz bulma şansınız var. O sebeple özellikle öerebileceğim bir parfüm değil. Amber temalı modern, az tatlı bir oryantal arıyorsanız bir şansı verebilirsiniz. 


Bu arada annemin sağlığıyla ilgili olarak iyi niyetleriniz için herkese teşekkür ederim.

15 yorum:

 1. Hoşgeldiniz Özgün Bey,

  Biz de tam sizden bahsediyorduk. :)

  https://www.kokuyorum.net/threads/saklinotalar-blogspot-com-tr.1649

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşbulduk, bu arada forumdaki yazınız için çok teşeklür ederim, yaptıklarımı ancak benim anlatacağım kadar anlatmışsınız, whatfragrance'tan bile bahsetmişsiniz. Bu konularda bir bir çekemezlik, gerginlik olmuştu platformlar arasında. Şimdi herkes gönlünce işini yapıyor, ben de benim yazı karakterime benzer tipte bir sürü yeni parfüm blogu gördükçe şaşırıyorum son zamanlarda. Olsun tabi iyi bir şey, siz gibi, biz ilk emek verenlerin hala hakkını verenlerin olduğunu görmek bloga yazma konusunda beni şevk ediyor. Çünkü gerçekten verilen emek, harcanan zaman az değil.

   Sil
  2. Az bile yazdık Özgün Bey,

   Lütfen şevkiniz kırılmasın. Taklitler asıllarını yaşatırmış.

   Sizden ricam, yazamasanız/yazmasanız bile bu blog bir kaynak eser olarak hep açık kalsın. Ama siz yazın yine de... :)

   Annenize de Allah'tan acil şifalar dilerim.

   Sil
  3. Tekrar teşekkür ederim. Merak etmeyin blog hep açık kalacak. Belki ileriki vadede blog formatından çıkarıp web sitesi haline getirebilirim, ama ileride.

   Sil
  4. Bu arada forumunuza üye oldum teşekkür etmek için ama mesaj yazmaadım iznim olmadığından.

   Sil
 2. Serge Lutens - Serge Noire tercih ederim..

  YanıtlaSil
 3. özgün üstadın kaleminden akan damla damla parfüm notalarına hasret kalmıştık.asla bırakma blog yazarlığını gerçek parfüm sever dostların her zaman birbirine ihtiyacı olacaktır.yeni incelemelerini sabırsızlıkla beklemekteyim üstadım.bu arada valide hanımın sağlık durumuyla ilgi güzel gelişmeleride yorumlarda dahi olsa paylaşsan sevinirim.tekrar hoşgeldin üstadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, annem şu anda iyi, tümörler tamamen temizlendi tatlillere göre, sadece gözle görülemeyen şeylere karşı emniyet amaçlı üç kür daha alacak, sonrasıdna bakacağız. Tek istediğimiz ileriki vadede metastas yapmaması.

   Sil
 4. Hoş geldiniz, valla yolunuzu gözleyen çok 😄 Şöyle bir Tobacco Vanille, Noir de Noir yorumu bekliyorum. Umarım ulaşma fırsatınız olur. Sevgiler..

  YanıtlaSil
 5. Bloğa yeniden dönmeniz bizi sevindirdi Özgün Bey. Diğer bloglar bir yana sizin açık anlatımınız bir yana. Annenize ve size sağlıklı ve başarılı günler diliyorum.

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Hocam kouros silver ı incelerseniz çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
 8. chergui denedim bana hacıyağ gibi geldi. tüm niş parfümler ağır ve hacıyağına yakın mıdır ?

  YanıtlaSil
 9. Özgün bey yorumlarınızı özledik.annenuzin sağlığının ıyi olmasına sevindim. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz. Bu arada Amouage yorumlarınızı bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 10. chergui de bekliyoruz üstad :)

  YanıtlaSil