19 Nisan 2013 Cuma

Mancera - Voyage en Arabie Black Intensive Aoud (2008)

"Açılışta canlı ve dolgun başlayıp, kısa sürede sakinleşip oturan kibar bir parfüm olmuş.."
 
 
Bu seferki parfümümüz Mancera’nın voyage en arabie yani arap seyahati serisine ait bir parfüm. Seri; black, silver ve gold olarak 3 farklı intensive aoud çeşitten oluşuyor. İncelemesini verdiğim 2008 çıkışlı edp formatındaki black versiyonu odunsu oryantal olarak sınıflandırılıyor. Yine çoğu Mancera parfümü gibi üniseks olarak pazarlanıyor.

Black Intensive Aoud’un harmanı:
 
üstte: şeftali, karanfil, çili biberi 
ortada: gül, şeker, yasemin, menekşe, safran 
altta: öd, sedir, sandal ağacı ve gurjan balzamı
 
notalarından oluşuyor. Harmanı görünce bir harmanda ilk kez karşılaştığım çili biberi, gurjam balzamı gibi esansları görünce şiddetle heyecanlandım dersem yalan olmaz. Gurjan balzamının nasıl koktuğunu bilmesem de, başka bazlamların nasıl koktuğunu biliyorum ki çoğu yakın kokarlar. Yumuşak tatlımsı, reçinemsi sıcak kokular. Biber konusunda ise, parfümeride pek çok çeşit biber kullanılır ama çili biberleri acılığından dolayı çok nadir kullanılır. Aslında kendim çili biberi yetiştiren biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, çili biberleri acılıklarını vurmadan önce başta çok güzel karışık meyveli bir tada sahiptirler. Sonrası cehennem tabi. Onun dışında yine kağıt üzerinde harmana baktığımda safran riskli bir nota, şeker de sevmediğim bir nota olarak göze çarpıyor. 
 
Harman kağıt üzerinde tatlı meyveli sıcak bir açılış ardından, gül ve şeker etkisiyle daha da tatlılaşıp buhranlı hale gelen en son uçmaya doğru sandal, öd ve balzamın etkisiyle dizginleşip uzun süre tatlı tatlı esecek bir parfüm olacak izlenimi veriyor. Realitede nasıl olduğuna gelmeden önce harman kalitesine değinmem gerekirse; harman incelediğim diğer iki mancera’dan da daha üst kalitede çok iyi hazırlanmış bir harman. Başta dolgun ve vurucu başlayan ama hemen kısa sürede o kuvvetli notaları kaynaştırıp yumuşatan bir harmana sahip. Orta hafiflikte bir parfüm. Ağır ya da bayık değil ama kuvvetli. Gerçek edp karakteri sergiliyor. Rahatsız eden bir sentetiklik yok. Harman oldukça iyi yoğrulmuş.

Parfümün açılışı aşırı feminen başlıyor. Direk "kadın parfümü, ben bunu kullanamam" diyorsunuz. Şeftali, karanfil ve çilinin meyvemsiliğini bam diye vuruyor size. Biraz da öd. Bir parfümde üst harmandaki tüm notaları bu şekilde aniden aldığımı hiç hatırlamıyorum. Ayrıca açılışta ürün oldukça yüksek kaliteli bir parfüm izlenimi veriyor. İlk açılış sonrası alınan notalar yumuşak şeftali, buruk öd, hafif karanfil, tatlı çili biberi, biraz şeker, biraz menekşe. Asıl hakim notalar şeftali ve öd. Özellikle şeftalinin oldukça güzel koktuğunu belirteyim. Bir 5-10 dakika sonra bu notalar iyice kaynaşıyor ve tatlı yumuşak pudramsı/kremsi bir hale geliyor. Bu kokuyu 10 kadından 9’u beğenir bu aşamada, henüz hala bir erkek için fazla feminen. Şeker ve karanfilden gelen bir bayık tatlılık yok. 10 dakika sonrası tatlılık yavaş yavaş azalmaya başlıyor safran ve menekşenin yarı buruk kokularını bu karışıma eklenmesiyle el kremlerine benzer bir kokuya dönüşüyor. Bu aşamalar içinde yasemin ve gül ne zaman kendini gösterecek diye bekliyorsunuz. 
 
Özel kutusunda sınırlı üretim versiyonu
 
Açıkçası ben baştaki tatlımsılığının biraz daha uzun sürmesini tercih ederdim. Biraz daha zaman geçtikten sonra yasemin kendini göstermeye başlıyor. Gayet dolgun bir yasemin esansı kullanılmış. İlginç bir şekilde bir süre önce kaybolan şeftali esansı yine kendini göstermeye başlıyor. Bu daha ziyade onu baskılayan ara notaların kuvvetinin azalmasından, ki iyi bir gelişme. Çünkü gerçekten hoş bir şeftali kokusu ve harmana aroma katıyor. Şu aşamada çok hafif pudramsı yasemin/şeftali/öd karışımı şeklinde ilerliyor. Ama benzet derseniz hafif baharatlı, çok hafif şeftali kokulu bir el kremi kokusu gibi diyeyim. Bu oturan hali çok da cezbedici ya da heyecanlandırıcı değil, ilk halleri çok daha çekici. Yine de kötü diyemem. Koku ilk sıkıştan 1 saat sonra artık iyice oturmuş oluyor ve tarif ettiğim şekilde kokmaya devam ediyor. Ama giderek daha sakin, daha tene yakın bir hale gelmeye başlıyor. Hani ilk azametli açılıştan sonra böyle ürkekleşmesini yadırgıyorsunuz. Bundan sonrasında da parfüm artık pek değişikliğe uğramıyor balzam, sedir, sandal gibi notalar pek aktif elemanlar değiller. Kokuya üst ve özellikle orta harman hakim. Oturduktan sonra uçana kadar artık değişmeden gidiyor.

Öd benim tahmin ettiğim kadar yoğun ve baskılayıcı değildi. Açılışın 15 dakika sonrası oldukça sakince geri plana çekiliyor. Dolayısıyla özellikle bir öd kokusu olarak beklentiye girmemelisiniz. Gül de diğer montale, mancera ürünlerine göre çok daha sakin, varla yok arası. Menekşe, safran, yasemin, şeftali, şeker daha ön plandaki notalar. Adından beklentiye gireceğiniz üzere Arapvari bir tarafı pek yok, gayet Avrupai bir parfüm olmuş. Açılışta canlı ve dolgun başlayıp, kısa sürede sakinleşip oturan kibar bir parfüm olmuş. Ben bu parfümü çiçeksi odunsu oryantal olarak sınıflandırırdım. 
 

Özetle; özellikle açılış ve oturana kadar ki sürede oldukça güzel kokan, kendini gösteren kaliteli ve hoş bir parfüm olmuş. Harmanına ve içinde kullanılan esansların kalitesine oldukça önem verilmiş Ama bir nokta üzerine dikkat ederek şunu söylemeliyim; üniseks denemeyecek kadar feminen, açık şekilde bir kadın kokusu. O yüzden bunu bir erkek kokusu değil kadın kokusu incelemesi olarak okuduğunuz kabul edin.

İyi bir edp olarak fark edilirliği oldukça iyi. Herhangi bir ortamda kendisini rahatlıkla gösterebiliyor. Özellikle de ilk bir saat. Kalıcılığı ise pek yüksek değil benim tenimde 3,5-4 saat idi. Fark edilirlik daha önemli sonuçta isterseniz parfümü tazelersiniz. Uygun yaş grubu 16 ve üzeri. Her zaman her ortamda kullanılabilir. Hafif tatlımsı, şeftali nüanslı yumuşak parfümleri seven -kadın kullanıcılara-  denemelerini tavsiye ederim.

2 yorum:

  1. güzel yorum. bana göre ise parfüm yanık gül ekseninde dönüyor. öd gene ona eşlik ediyor.

    YanıtlaSil
  2. Beni aaydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle deneyeceğim parfümlerden biri olacak. Çünkü parfümde kalıcılık ve kalite yani harmanlarının gerçekçe yansıtılması önemli benim için. Bu blogger da kalıcılığını ve gerçekçi elementlerinden bahsetmiş mesela

    http://www.anosmi.com/2015/05/mancera-black-intensitive-aoud-2008.html?m=1

    YanıtlaSil