9 Kasım 2011 Çarşamba

Yves Saint Laurent - Live Jazz (1998)

"şişe tasarımı dışında ne koku karakteriyle, ne genel kalitesiyle diğer Jazz'larla alakası olmayan bir parfüm.."


Live Jazz, favori üreticilerimden olan Yves Saint Laurent' in Jazz serisine sonradan çıkardığı ve bana göre en vasat versiyonu olmuş. 1998 çıkışlı parfüm aromatik fujer tipinde, ama pabucumun fujer' i diyorum. 

Live Jazz' ın harmanı:

üstte: nane, greyfurt, limon
ortada: kişniş, yabani kamış, ışkın yaprağı
altta: sedir, amber(ambergris), vanilya, muskat


notalarından oluşuyor. Bakınca çok sade bir harman olmasına rağmen kamış, ışkın, hakiki amber gibi az görülen notaları kullanmasıyla dikkat çekmeye çalışıyor ve ysl yine yapmış dedirtmeye çalışıyor. Ancak işin aslı öyle değil. Harmanda sentetiklik yok, ama alışıldık ysl kalitesi de yok. Ayrıca harmanda bir uyum da yok. Ya kamıştan, ya ışkından kaynaklanan, anasonu andıran acımsı baskın bir koku var tüm harmanın üzerinde. Kesin kişniş' in de suçu var. Elbette doksanların sonu olan bir parfümden 80' ler parfümlerinin harman kalitesini beklemezdim, ama söz konusu marka bir sürü iyi parfümü olan YSL olunca, insan beklentilerini yüksek tutmaktan kaçınamıyor. Sonuç; hüsran. Hayır, arkasındaki burun Kouros ve Cool Water ' ı da yaratmış olan Pierre Bourdon..


Kokusu; aramis ph ile benetton cumbia colors karışımı bir yerlerde. Bu iki parfümde de anason kokusunun net hissedildiğini biliyoruz. Jazz' da da böyle. Anason değil belli ki ama koku onu andırıyor. Live jazz, aramis gibi sulu, baharatlı bir açılışla başlıyor. Bu aşamada limon ve nane oldukça dolgun ve kokuyu tazeleştiriyor. Sonrasında jazz serisi ile hiç alakası olmayan tatlı, uyumsuz garip bir kokuya dönüşüyor. Genel olarak hafif bir parfüm. Cumbia colors kadar olmasa da yazın bile kullanılacak kapasitede. Ancak bu standart bir parfüm değil. Adında jazz var. YSL' nin efsanevi jazz ikilisini düşünüp, live jazz' a baktığımda, şişe tasarımı dışında ne koku karakteriyle, ne genel kalitesiyle diğer Jazz'larla alakası olmayan bir parfüm. Kesinlikle Jazz ismini kullanarak kazanç elde amaçlı ticari bir şark kurnazlığı yapmış YSL. Markayı ne kadar sevsem de doğruya doğru.Hangi akla hizmet Jazz prestige gibi bir efsane' nin üretimine son verilip bu üretilir aklım almıyor.

Özetle; adını taşıdığı jazz serisinin diğer fertleri olan jazz ve jazz prestige' in mükemmelliğinden sonra aynı eşsiz koku olma özelliği sürdürememiş, eh denilip geçilecek ortalama bir koku olmuş live jazz. Netteki şişirilmiş yorumlara kanmamanızı öneririm. Başka bir isimle satışa sunulsaydı normal incelenip, ortalama diye geçilecek bir parfümdü, ancak jazz adı altında böyle alakasız bir şey çıkarmak YSL' nin serinin fanlarına olan umursamaz saygısızlığını gösteriyor. 


Kalıcılık ve fark edilirlik bende ortalama altı. Uygun yaş grubu 20-30. Her mevsim kullanılabilir. Günlük kullanım için iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. O kadar. Ortalama, akılda kalmayan, çekici olmayan koku. Uyumsuz harman. Alışılageldik ysl kalitesinden düşük kalite. Utanmadan Jazz ismini taşıması. Tavsiye etmiyorum bir zahmet.

3 yorum:

 1. MERHABA USTA, BU PARFÜMÜN İLK 30-40 SANIYESİ SANIRIM BENIM HAYATIMIN PARFUMU DIYEBILECEĞİM KOKUYA EN YAKIN)) ORTA NOTALARI BU ACILISA BENZER BİR PARFÜM ÖNEREBİLİR MİSİNİZ ACABA. CEVAP EVETSE ÇOK MUTLU EDECEKSİZİNİZ BENİ)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cartier roadster, salvatore ferragamo f homme ve cartier pasha parfümlerine bir göz atın.

   Sil
 2. teşekkurler cvbınız ıçın umarım deneme fırsatım olur ,umarım ıstediğim kokuyu bulurum))

  YanıtlaSil