30 Mayıs 2012 Çarşamba

Kenzo - L'eau Par Kenzo Pour Homme (1999)

"çiğ limonumsu bir koku ile başlayıp, sonrasında çiçekler eşliğinde daha kremsi, olgun bir limona dönüşüyor.."


Yine 99 çıkışlı parfümlerden gidiyoruz. Sıradaki parfüm ünlü leopar kenzo. L'eau Par Kenzo' nun bir sürü varyasyonu olsa da her zaman yaptığım gibi öncelikle orijinal versiyonu inceliyorum. Parfüm oldukça hafif yapılı bir aromatik sucul. 

L'eau Par' ın harmanı:

üstte: yuzu, gül ağacı
ortada: nilüfer, su nanesi
altta: yeşil biber, beyaz misk

notalarından oluşuyor. Gördüğünüz gibi son derece minimalist bir harman. Bazen böyle sade harmanlardan da zevk alınabiliyor. Ancak bu tip harmanların genel olarak en çok görülen problemleri az içeriğe sahip olmalarından dolayı biraz basit ve 2 boyutlu bir koku sunmaları. Harman akışkan ve uyumlu, özellikle rahatsız eden bir nota yok. Yuzu notası oldukça limona benzer bir şekilde hep ön planda ancak bu rahatsız etmiyor. Harmanda ne yazık ki tüm Kenzo'lardaki gibi sentetik esanslardan faydalanılmış, yeterince doğal ve kaliteli kokmuyor, biraz ucuz bir kokuya sahip.Kokusuna gelirsek, bir zamanlar ülkemizde çakması en bol bulunan ve en çok kullanılan kokulardan biri olarak parfümün kokusunu bilmeyen azdır diye tahmin ediyorum. Ancak bilmeyenler için yine de tarif etmek gerekirse Oldukça hafif, fresh tarzda limonlu çiçek kokusuna sahip. Doğrudan limon notası içermiyor ancak yuzu limona oldukça benzer bir koku vermiş. Kenzo Fresh' e benziyor. Ancak kenzo fresh, orjinal kenzo ph gibi calone aroma kimyasalı sayesinde deniz kokusu artı bol çiçek kokusuna sahipken, L'eau par limon ve çiçek karışımı bir kokuya sahip. Ama birbirlerini anımsatıyorlar. L'eau par bunlara göre daha sade ve temiz bir kokuya sahip. Oldukça hafif ve sıcak günlere uygun, başlangıçta çiğ limonumsu bir koku ile başlayıp, sonrasında çiçekler eşliğinde daha kremsi, olgun bir limona dönüşüyor. Çiçekler dediğime dikkat edin. tek bir çiçek kokusunda değil, biraz daha zenginlik var içinde gizli kalmış.


Parfümün şişesi 2003 yılında tekrar tasarlanarak daha sade ve modern bir hale getirildi. Aşağıda önceki şişe tasarımını görüyorsunuz.

Şöyle bir baktığımda l'eau par bir yaz kokusu olarak son derece uygun hafif kokusuyla övgü topluyorken, kokusunun basit kalması, nispeten ucuz bir parfüm gibi kokması, harmanının sığlığından dolayı tekdüze kalıp kısa sürede sıkıcı hale gelebiliyor olması, akılda kalıcı ve ya özlenilecek orijinal bir kokusu olmamasından dolayı pek de önerilecek yönlere sahip değil. Hele story, gigli man gibi çok daha özenilmiş ve karakterli yazlık kokular varken hiç şansı kalmıyor.

Fark edilirlik benim kumral tenimde ortalamanın biraz altı, kalıcılık biraz üzeri. Ancak genel olarak vuruculuğu düşük olan ve çok kalıcı olmayan bir parfüm olduğunu bilin. Zaten bu durum, bu kadar hafif yapılı parfümlerin genel kaderi. Uygun yaş grubu 16-22 arası. Sonrasına fazla basit kalabilir. Bir defalık denenebilir ama kalite beklemeyin.

2 yorum:

  1. Bond No9 gerçekten özek olan bir koku ve kendini özel hissedenlerin kullanabileceği koku olduğundan kendini diğer parfümlerden ayırt ediyor.

    YanıtlaSil
  2. Kokusu cok guzel ve ferahlatici. Ama farkedilirlik ve kalıcılık çok düşük maalesef.

    YanıtlaSil