26 Temmuz 2011 Salı

Guerlain - Mouchoir de Monsieur (1904)

"Guerlain "has oryantal böyle olur" diye ders vermiş.."   

İşte saklınotalar' da okuyup, okuyabileceğiniz en sağlam parfümlerden bir tanesi. Mouchoir de Monsieur; centilmenin mendili.. 1904 senesinde çıkmış, hala arada bir, çok sınırlı sayıda üretilip, sadece Guerlain' nın Paris, Champs Elysees'deki butiğinde satılan özel tip Guerlain' lardan. Bu size parfümün ne kadar özel ve kaliteli olduğunu anlatmaya yetiyordur, zaten kendisi yetmezse fiyat etiketi yardımcı olacaktır. Şişe fiyatı 250 dolar civarı bir parfüm, değer mi? Okumaya devam edin.

Mdm' nin üst sınıf Guerlain' lardan olduğunu söylemiştim. Daha önce Guerlain Vetiver incelemede, Guerlain'ın ne kadar önemli bir marka olduğundan bahsetmiştim. Oradaki genel değerlendirmemi burada bir kez daha yinelemek istiyorum. Guerlain' ın genel olarak parfümlerini 4 kalite seviyesinde kabul edebiliriz. İlk olarak en son çıkan, en düşük kalite ürünler ki bunların kalitesi standart moda markalarının seviyesinde. Bunlar Guerlain homme, L'instant de Guerlain gibi ürünler. Hemen her yerde bulunabilen, bolca üretilen ürünler. Sonrasında biraz daha üst kalitede olan ve klasik guerlain kalitesinin görülmeye başlandığı daha ziyade 90 sonları ve 2000 başları parfümler. Bunlara örnekler aqua allegoria serisi, coriolan, heritage gibi parfümler. Bunlar da çok fazla bilinmeseler de kolayca bulunabiliyor. Daha sonraki grupta genelde 60-90 arası çıkmış çok popüler ve ortalamanın üstünde kaliteye sahip olan parfümler. Bunlara örnek vetiver, habit rouge, heritage kadınlarda samsara, shalimar. En üst sınıfta ise sadece dönemsel olarak en kaliteli içeriklerle sınırlı sayıda üretilen ve paristeki ana butiklerinde az sayıda satılan Derby, Mouchour de Monsieur, Tonka Imperiale gibi örnekler var. Bunlar bugün niche üreticiler dahil doğru düzgün bir rakipleri bulunmayan ve kendi liglerinde oynayan çok yüksek kalite özel kokular.

Guerlain merkez butik


içeriden bir görünüm

Bu kadar ön tanıtımdan ve parfüm karşısında şöyle bir titreyip, kendimize geldikten sonra incelemeye başlayalım. Mdm 1904 çıkışlı kirli hayvansı karakterde ama oryantal tipte çok oturaklı klasik bir koku.

Mouchoir de Monsieur' nun harmanı:

üstte: lavanta, verbana, bergamut
ortada: tonka, silhat, tarçın, yasemin, gül, neroli
altta: süsen, amber, meşe yosunu, vanilya

Dikkatinizi çekeceği üzere çoğu bilinen oryantalin aksine okurken bile içi bayan, karmaşık bir yapıda değil harmanı. Bir oryantal için oldukça rafine yapıda -kağıt üzerinde-. Kokuya geçmeden önce harmanı değerlendirelim. İlerleyiş taze notalar, tatlımsı orta dolgun esanslar ve yine tatlımsı daha kuvvetli esanslar şeklinde devam etmiş. "Sentetik mi?" diye sormanız bile ayıp. Notaları birer madeni para gibi düşünün. Önünüzde beyaz bir kağıda bu madeni paraları aralıklarla yan-yana ve alt-alta koyduğunuzu düşünün. İşte tıpkı bu paraları ve birbirlerine olan ilişkilerini gözünüzle görmeniz gibi, mdm' nin harmanındaki notaları da bu şekilde burnunuzla algılıyorsunuz. Gerçekten olabilecek en yüksek kalite içerikten üretilmiş. Çoğu Creed'den daha iyi seviyede. Ayrıca bu notaların birbiriyle uyumları da oldukça iyi. Harmanın yumuşak, dengeli ilerleyen bir yapısı var, bal gibi akarak ilerliyor yavaşça.

Babası Jacques Guerlain

Şimdi kokusuna gelelim. Önce soyut açıdan. Parfümde ciddi tecrübeli bir insansanız; bir parfümün çok iyi olması için, çok iyi kokmak zorunda olmadığını bilirsiniz. Zaten gelmiş geçmiş en iyi olarak kabul edilen çoğu parfümün kokuları da genele kolayca uymayacak, kısıtlı kesime uygun nitelikli kokulardır. Mdm' de öyle. Yani bunu nasıl anlatsam bilemiyorum ama, standart bir parfüm kullanıcısı mdm' yi anlamayacaktır. Ciddi anlamda tecrübeli olmanız lazım. Bu şartları sağladığımızı düşünürsek, çok iyi bir kokusu var. Kirli, hayvansı bir oryantal olduğunu söylemiştim. Bunları söyleyince hemen ilginiz azaldı değil mi? Ama kendinizi geri çekmeyin. Çünkü mdm o kadar ustaca hazırlanmış ve sıktığınız andan itibaren o kadar kusursuz bir şekilde ilerliyor ve oturaklı hale geliyor ki, parfüm karşısında ufala ufala, büzülüp kalıyorsunuz. Kabul ediyorum bu standart incelemelerimden değil, ama bu parfüm de standart bir parfüm değil. Anlatırken içinizdeki duygu ve fikir karmaşasına kapılmadan sakince anlatmanız gereken kokulardan. 

Somut olarak kokusundan bahsetmem gerekirse, açılışı third man ve l'anarchiste' teki gibi acımsı buruk bir portakal gibi başlıyor. Biraz sonra tonka, silhat, tarçın gibi tatlımsı notalar kokuyu daha sıcak ve çekici bir hale getiriyor. Kısa süre sonra guerlan' ın harmanda göstermemesine rağmen oldukça yoğun kremsi bir misk kedisi kokusu alıyorsunuz. Bu; çok doğal, vanilyayla karışarak tatlımsı hale gelmiş, canlı ve harmana egemen olacak şekilde.


İşte mdm ile ilk tanışmanızda bu noktada bir adım geri atıp, parfümü sorgulamaya başlıyorsunuz. O da ne karşınızda kouros' a benzer tatlımsı, kirli bir misk kokusu mu var? Görünüşte evet, ama Guerlain harmanda misk kedisi esansı olmadığını belirtiyor. Fakat burnunuza güvenirseniz, bariz şekilde dolgun, canlı, kirli bir misk kedisi kokusu var ve bu kolay kolay gitmiyor. Ama kademe kademe yumuşayarak rafine ve gayet beğenilir hale geliyor. Yine de hemen hemen en baştan, en sona kadar bu notayı hep algılıyorsunuz. Dolayısıyla misk kedisi notasından özellikle hoşlanmayan bir insansanız mdm başlarda zorlayacaktır. Diplere gelindiğinde çok hafif pudramsı odunsu yanı da hissediliyor.

Şimdi bu kadar kirli de kirli deyince kouros azmanı bir şey bekliyorsunuz biliyorum. Aslında kabaca bakarsak biraz öyle de. Ama o kadar ustaca hazırlanmış ki, bu hayvansı koku başlarda yüzünüze pat diye vurmasına rağmen, kokunun kademe kademe ilerleyip, diğer notaların etkisiyle yumuşak bir şekilde olgunluğa erişmesi karşınızda beğenmeden edemiyorsunuz. Ancak, bu ilk seferde değil de, parfümü bir süre kullandıktan sonra idrak edebileceğiniz bir durum. Dediğim gibi çok üst düzey bir koku, kalitesini ve güzelliğini anlamak da o derece zor. Mdm daha eski bir Guerlain parfümü olan Jicky' nin yumuşatılıp, dengeli ve rafine hale getirilmişi gibi. Tıpkın şarabın yıllandıkça lezzetinin artması gibi, mdm' de teninizde durdukça daha da güzelleşiyor.

Özetlemem gerekirse; tatlımsı-hayvansı yapıda, çok oturaklı, çok ciddi, beyefendi, olgun bir parfüm. 107 yaşında bir parfüm olmasına rağmen geri kafalı değil. Ama şakası yok, sert ya da köşeli değil, klasik maskülen yapısında da değil ama, eski yapılı olgun bir karakterde. Guerlain' ın gelmiş geçmiş en iyi bir kaç erkek parfümünden biri olarak kabul ediliyor. Bende aynen bu düşüncedeyim. En has erkek kokuları içerisinde' de büyük ihtimalle her zaman ilk 10 da olacaktır. Guerlain "has oryantal böyle olur" diye ders vermiş. Parfüm dünyasında bu düzeyden daha yukarıda pek fazla bir şey yok. Moda efsanesi Karl Lagerfeld ve İspanya krali Juan Carlos gibi kullanıcıları var.

Bağımlılarından biri; İspanya kralı 1. Juan Carlos

Fark edilirliği ortalamanın biraz altı. Bu aslında hemen tüm üst seviye Guerlain'larda görülen bir durum. Teninize yaklaşıldığında bariz şekilde oradalar, ama yanınızdan biri geçtiğinde açık şekilde algılamaz. Yani bir kouros ya da aramis jhl gibi bağıra bağıra kendilerini göstermiyorlar. Arada bir şöyle bir esintiyle kendilerini gösteriyorlar. Kalıcılık iyi seviyede diyebilirim, memnun ediyor. Yaş grubuna gelirsek 30 yaş altına olmaz. Hatta 35'ten yukarısı olması lazım. Yaş ne kadar artarsa, uyumu da o kadar iyi olacak bir koku. Çünkü kendisi ne kadar olgunsa, aynen öyle olgun bir insana yakışıyor. Ama yanlış anlamayın "dede kokusu" karekteristiğinde de değil. Bugün hala bu kadar kullanılabilir bir kokuysa 1900'lü yıllarda efsanaler yaratmış olması lazım. Kışlık ve sonbaharlık bir koku. Sakin, ciddi ortamlara uygun. İç mekanlarda daha iyi olabilir. Ünlü 12 angry men filmindeki Henry Fonda abimizin orada kullanmış olacağı bir koku, işte öyle bir koku. Sürekli kullanıma uygun değil, daha ziyade özel zamanlarda çıkarıp, kıyamaya kıyamaya kullanacağınız bir parfüm.


beyefendinin tanımı; Henry Fonda

Sert ya da agresif değil. Ancak gerçekten klasik karakterli. Oldukça eskilerden bir yerlerden kalma bir kitabın tozlu sayfaları gibi kokuyor tatlı tatlı. Standart kullanıcılara gelmeyecek bir parfüm. Belki döneminde öyleymiş ancak şu anda; görmüş, geçirmiş, tecrübeli, oturaklı, zevk sahibi, prensipleri olan, kendini dinleyen, eskileri seven, kaşarlanmış parfüm gurmelerine has bir parfüm. Ki bunun dışında kalan kesim bir parfüme bu meblağları vermeyecektir. Bu kadar övgümden sonra hemen heyecana kapılıp atlamayın ama gerçekten uygun kullanıcı grubunda olduğunuzu düşünüyorsanız, ölmeden önce bir şişesini mutlaka edinmeniz gereken, has koleksiyonluk parfümlerden.

13 yorum:

 1. slm lord üstad, şimdi ayağımın tozuyla tatilden geldim ve ilk işim msn imden önce siteye yeni incelememeler var mı diyerek bakmak oldu, bende öyle bir bağımlılık yapmış durumda, bu incelemende gerçekten mükemmel özellikle baştaki 2 resime hayran kaldım emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 2. merhabalar sayın sparhawk

  ıkı hafta once durance ısmınde bır markaya denk geldım web uzerınden. 3 adet erkek parfumlerı var. iletişime gecerseniz denemek ıcın numune gonderıyorlar. kalıtelerını merak edıyorum acıckası sızın gıbı usta bır burun koku kalıtesını cok guzel bır sekılde anlatacagından emınım. absinth ısmındekı parfumu benım en cok begendıgım oldu ama pek tecrubelı olmadıgım ıcın ne derece kalıtelı bılemedım.

  YanıtlaSil
 3. durance dısında loccıtane ısımlı bır markayada denk geldım bu markanında parfumlerını merak edıyorum

  YanıtlaSil
 4. Merhaba iki firmaya da mail attım. Herhangi bir sample yollamaları durumunda ürünleri inceleyeceğim. Aslında sample ile olacak iş değil ama decant istemez olmaz. :)

  YanıtlaSil
 5. bilinmeyenleri keşfetmek benim daha çok ilgimi çekiyor.gigli man de oldugu gıbı bılınmemesının yanı sıra koku kalıtesının cok ıyı oldugu. belkı bu ıkı markanında gıglı man yada story gıbı harıka kokuları olabılır bu kesfetme duygusu benı cok heycanlandırıyor :)

  YanıtlaSil
 6. Parfümden ziyade genel kozmetik üreticileri olmalarından dolayı ben çok ümitli değilim açıkcası ama göreceğiz.

  YanıtlaSil
 7. sayın sparhawk

  armand basi homme hakkında ne dusunuyorsunuz.
  basenotes sıtesınde gucci envy ile beraber ısmı anılıyor envy koklamıs bırı degılım ama armand bası denemıslıgım var bırbırıne yakın mı kokuyorlar

  YanıtlaSil
 8. basi çok iyi bir koku, envy'ı andırsada daha oturaklı bir yapısı var. Bir süre sonra incelemesini yazacağım.

  YanıtlaSil
 9. bana parfümü sevdiren adam sana teşekkür ederim bir parfüm hakkında yorumunu şiir gibi anlatıyosun. bir ricam olucak senden platınum egoıste ve mugler ıce men yorumlarmısın bunlar iki farklı tarzda sevdiğim parfümlerden umarım yerden yere vurmazsın çünki yorumunda benim bir koku sever olarak kalitemi göstericek... gözlerimi büyütmüş seni bekliycem bu güzel sayfa için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 10. bu arada van cleef hakkındaki resimli yorumun cuk diye yerine oturuyor müthiş.

  YanıtlaSil
 11. Ben teşekkür ederim, platinum'u ben de merak ediyorum, ice man elimde var, başta ciddi ilgimi çekip, sonradan bende sönen bir koku gibiydi, ama adam akıllı incelemesini de vereceğim.

  YanıtlaSil
 12. ilgine teşekkürler. parfümün markasına ve şişesine bakıp almaya kalkan birkaç dostuma senden söz ediyorum fena ters köşeye yatıyorlar...

  YanıtlaSil